קניית מגרש: 2 דברים פשוטים שחייבים לדעת לפני שקונים

קניית מגרש: 2 דברים פשוטים שחייבים לדעת לפני שקונים

אם אתם מתכננים לקנות שטח כדי לבנות עליו בית או כדי להשקיע ולמכור בעתיד, כנראה שתצטרכו משכנתא. קניית שטח זה סיפור אחר לגמרי ממשכנתא רגילה. לדוגמה, אין בעסקה הזו בית שיהפוך לפיקדון לטובת המשכנתא. 

מימון רכישת מגרש על ידי הלוואה מביא עימו התעסקות שונה ורוכשים פוטנציאליים מסוג אחר.

הנה שלושה דברים שאתם חייבים לדעת לפני שאתם קונים שטח באמצעות משכנתא:

1. נקודות מפתח

  • משכנתא לקניית מגרש ריק באה עם סט תנאים שונה עבור קונים פוטנציאליים מאשר רכישת בית קיים.
  • מלווים דורשים גבולות מוגדרים לשטח. תצטרכו לעשות בדיקה חדשה כדי לראות שאתם עומדים בגבולות של השטח שרכשתם, ובנוסף לוודא שיש גישה לכבישים ותשתיות נוספות.
  • ככל שהקרקע מוכנה יותר לבניה, כך מחיר המשכנתא יירד.
  • המשכנתאות המשתלמות ביותר היא מימון רכישה, מלווים פרטיים או הלוואת הון עצמי.
  • קרקע שאינה מוכשרת לבניה יכולה להיחשב כקרקע מסובסדת.
  • מומלץ לדבר עם יועץ משכנאות מומחה לפני התהליך.

2. בסיס הקרקע: גבולות, גידור, גישה

קודם כל, אתם צריכים להיות ברורים לגבי מה שהשטח מכיל, וזו הסיבה שהכרחי לסמן את השטח שרכשתם ולוודא שהוא מוכר בגודלו ושיש לכם מסמך שמראה את זה כך שתוכלו להציג אותו לגורם המלווה. פרט חשוב נוסף הוא בדיקה כפולה ווידוא מגבלות הבניה (או הגידול) בשטח שקניתם.

 

מגרש לבניה צריך להיות נגיש לתשתיות הכרחיות למחיה כמו מים, ביוב, וגישה לחשמל שתחסוך לכם הרבה זמן, כסף והתעסקות. בדומה לכך, כביש ציבורי יכול להיות בעיה מוכרת, מכיוון שהקונה יצטרך לאפשר גישה לכביש אם אחד כזה לא קיים שם עדיין.

 

מומלץ בנוסף לבדוק עם מחלקת התכנון המקומית מה עתיד להשתנות בסביבה שבה קניתם את השטח. פארקים, בתי ספר או מוסדות לימוד אחרים יכולים להעלות את מחיר השטח משמעותית בשנים הבאות, בעוד שכביש ראשי או מפעל כימיקלים כנראה יעשו את הפעולה ההפוכה.

 

טיפ: מומלץ להתייעץ עם מומחה קרקעות לפני קניית מגרש.

3. שימוש עתידי בשטח: בניה מיידית, תשתיות נדרשות, השקעה ספקולטיבית

תנאי המשכנתא כמו מקדמה וריבית תלויים בשימוש העתידי של השטח, מכיוון שאלה קשורים ישירות לסיכון שהבנק לוקח על עצמו. בדרך זו, רכישת שטח היא יותר מסובכת מקניית בית, מכיוון שבית נותן לבנק משהו להיאחז בו, בזמן שבניה חדשה כוללת יותר משתנים שהבנק יכול לראות בהם גורמי סיכון. דברים עלולים להשתבש תוך כדי בניה, לגרום לעיכובים, או להעלות את מחיר ההשקעה לאורך הדרך.